Życie polonijne
Dzieci z domów dziecka dziękują Darczyńcom z Kanady
Napisane przez Małgosia Pęczkowska, Monika Syguda-Maleszyk, Kamil MaleszykNasza wspaniała akcja trwa już 4 lata, przez ten czas wysłaliśmy już 3 tony 300 kg prezentów dla Dzieci z Domu Dziecka.
Były to ubranka, słodycze, kosmetyki, przybory szkolne i wiele innych wspaniałych rzeczy które sprawiły ogromną radość dzieciom.
Nasze paczki otrzymały dzieci z następujących Domów Dziecka: Blachownia, Bydgoszcz, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kłobuck, Legnica, Lubliniec, Toruń, Sanok, Zakopane, Szczecin, Mysłowice (Centrum Opiekuńczo-Wychowawcze prowadzone przez Siostry Zakonne).
Dostajemy wspaniałe podziękowania od Dyrekcji Domów Dziecka za nasze i wasze dobre serca.
Pierwsze paczki na Święta Wielkanocne dotarły już do dzieci 4 Kwietnia, otrzymaliśmy piękne zdjęcia na których Drodzy Państwo możecie zobaczyć radość i szczęście dzieci w chwili otwierania paczek. Prezenty od Państwa były wyjątkowe.
{gallery}domdziecka1619{/gallery}
Akcja ta przynosi nam osobistą satysfakcję. Jest nam bardzo miło ze tak dużo wspaniałych Darczyńców dołączyło do naszej akcji by sprawić dzieciom, tym małym i dużym, mnóstwo radości.
Kto z Państwa jeszcze nie miał okazji obejrzeć filmików jakie otrzymaliśmy z Domu Dziecka w chwili otwierania paczek które wysłaliśmy, proszę wpisać na YouTube „Polonia z Kanady Pomaga Dzieciom z Domu Dziecka” oraz „Paczki Świąteczne Dla Dzieci z Domu Dziecka w Kłobucku”.
W szczególny sposób pragniemy podziękować Darczyńcom, którzy pamiętają o innych, dla których ten drobny gest to normalność, dla których pomoc innym płynie z ich dobrego serca.
Naszą Wielkanocną akcję wspierały finansowo i rzeczowo następujące osoby:
Jan Gregalis
Ewa i Włodzimierz Kolber - LOT LTD Recycle Plastic Plan Brampton
Elżbieta i Bogdan Buczyńscy
Barbara Zawada
Krystyna Panuś
Danuta i Daniel Korpula
Ewa i Adam Witecki
Elżbieta i Rafał Żyliński
Jerzy Kwiatek
Iza Borowski
Urszula Gulbinowicz (Ajax)
Ewa Santos
Iwona Blądzki
Renata i Tolek Steciuk
Mateusz Barankiewicz
Grupa Aktywnych Katolików:
Izabela Beben, Marek Czekański, Anna Czekańska, Sylwester Rosiński, Kasia Grońska, Maciej Groński, Marta Śliwa, Monika Kulacz
Łukasz i Karolina Walczykiewicz
Barbara Kuklińska (Georgetown)
Elżbieta i Zbigniew Gołas (Whitby)
Marta Bylica
Anna Gumowska
Beata
Dejsi (Burlington)
Bridget (Oakville)
Carolien (Oakville)
Anette (Oakville)
Jesse DeCosta
Nasze paczki wysyłane są przez ATLANTIC EXPRESS dzięki którym otrzymujemy 20% zniżkę na wysłanie każdej paczki dla dzieci z Domu Dziecka.
W dalszym ciągu poszukujemy prywatnych sponsorów którzy pokryją pozostałe koszta wysyłki. Wierzymy, że wśród Państwa znajdą się osoby które będą chciały współpracować z nami i wspomóc naszą akcje.
Jeszcze raz dziękuje Radio 7 za zaproszenie do Studia które miało miejsce 13 Lutego. Dzięki Radio 7 mogłam osobiście poinformować Państwa o naszej akcji i podziękować wszystkim Darczyńcom.
Dziękuje gazecie Goniec i gazecie Wiadomości gdzie możecie przeczytać Drodzy Państwo o naszej akcji. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że po raz kolejny mogliśmy na Państwa liczyć. Osoby chętne do współpracy z nami proszone są o kontakt telefoniczny 416-826-0704.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom.
Życzymy Radosnych, Spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Małgosia Pęczkowska
Monika Syguda-Maleszyk
Kamil Maleszyk
Marek Malicki to postać znana od lat w naszym środowisku; adwokat, działacz polonijny, harcerz. Niedawno Mecenas Malicki został uhonorowany w uznaniu zasług za trzydzieści lat sędziowania w Central West Region of Ontario. Mniej osób wie, że Marek Malicki pochodzi z rodu wielkopolskiej inteligencji, niezwykle zasłużonej dla obrony polskości i Polski na tamtych ziemiach; pochodzi z inteligencji, którą za wszelką cenę chcieli wyeliminować okupanci Polski.
Oświadczenie Prezesa Kongresu Polonii Kanadyjskiej Oddział Toronto w sprawie roszczeń żydowskich
Napisał Andrzej KumorLIST OTWARTY
Toronto, 12 kwietnia 2019
Jesteśmy poważnie zaniepokojeni długotrwałą, nasilającą się globalną kampanią antypolską, ofensywą kłamstw, przeinaczeń faktów historycznych, insynuacji i oszczerstw pod adresem Narodu Polskiego. Nie są to działania przypadkowe. Jest to kampania długoletnia, świadomie i precyzyjnie przygotowana przez siły wrogie, za aprobatą środowisk, jeśli nie wrogich to na pewno obojętnych, dbających tylko o własne interesy. Myślę, że minęły czasy olbrzymich konfliktów zbrojnych typu I czy II Wojna Światowa, zbrojnych inwazji z użyciem broni. Najeźdźcy czy też okupanci są o wiele mądrzejsi. Te same cele można osiągnąć za pomocą misternych działań ekonomiczno-politycznych bez jednego wystrzału.
Ukoronowaniem tej bardzo złożonej i, niestety, skutecznej działalności jest uchwalenie w amerykańskim Kongresie ustawy s. 447/1226 o zwracaniu majątku bezspadkowego. Na marginesie, opinia pewnych osób ze środowiska polskiego, czy też polonijnego twierdzących, że ustawa ta nie będzie miała mocy wiążącej, jako że jest to ustawa innego państwa, mija się całkowicie z prawdą, gdyż w obecnej sytuacji geopolitycznej nasz sojusznik i jak twierdzą optymiści, „prawdziwy przyjaciel” Stany Zjednoczone, potrafią łatwo wymóc na Polakach (w domyśle – rządzie polskim) skuteczne naciski, by żądania finansowe pewnych grup zaczęły być w Polsce realizowane.
Nie trzeba być ekonomicznym ekspertem aby dojść do słusznego wniosku, że byłby to koniec Polski niepodległej i suwerennej. Są to działania na szkodę Państwa i Narodu Polskiego. I tu sprecyzuję moje stanowisko: pod pojęciem Narodu rozumiem Narodu w najszerszym rozumieniu, czyli Polaków mieszkających w Polsce i rozsianych po całym świecie.
Zaniepokojenie nasze wzrasta tym bardziej, że obserwujemy bardzo słabe, nieefektywne działania, czy też ich brak, ze strony władz polskich lub przechodząc na grunt bardziej lokalny, najwyższych władz Kongresu kanadyjskiego. Sądzę, że warto powrócić do czasów, gdy Kongres Polonii Kanadyjskiej działał aktywnie i skutecznie w latach 60-tych, 70-tych, czy 80-tych, podejmując wiele inicjatyw zakończonych sukcesami dla dobra Polski, Polonii i Polaków.
Popieramy najnowszą inicjatywę Polonii amerykańskiej, mającą na celu obronę interesów Narodu Polskiego i szeroko pojętej polskiej racji stanu. Możemy różnić się w ocenach metod działania, sprawach pomniejszych, czasami trywialnych.
Przed nami sprawa ważniejsza, nadrzędna – Brońmy Ojczyzny!
Postawa bierna, bezczynność, czy jak twierdzą niektórzy, tylko obserwacja z dystansu, przy jednoczesnym braku akcji, jest najmniej skuteczna, czyli najgorsza. Pamiętajmy – „Milczenie jest znakiem zgody”. Zgody na grabież i kolejne Rozbiory! – tym razem ekonomiczne.
Będąc pod wrażeniem relacji z konferencji Pro-Polskiej z udziałem wielu przedstawicieli polskich środowisk patriotycznych, apelujemy do patriotycznej Polonii kanadyjskiej o czynne poparcie deklaracji redaktora naczelnego „Nowego Ekranu”, Zbigniewa Lipińskiego. VIDE YouTube: „Zbigniew Lipiński powołuje Ruch Obrony Majątku Narodowego".
Zarząd Okręgu Toronto Kongresu Polonii Kanadyjskiej utożsamia się z tą deklaracją i popiera również gorąco inicjatywę powołania Ruchu Obrony Majątku Narodowego.
Polemizując z twierdzeniami niektórych środowisk polonijnych o nieingerencję w sprawy Polski z uwagi na fakt, że mieszkamy poza jej granicami, proszę o przypomnienie sobie historii Wielkiej Emigracji, dzieł Mickiewicza, Krasińskiego, czy też Norwida – poświęcenia wielu tysięcy ochotników Błękitnej Armii i znaczenia działalności Polaków na emigracji.
Chcemy Polski prawdziwie wolnej, niezawisłej i suwerennej! Obudźmy się i działajmy!
Za Zarząd Okręgu Toronto Kongresu Polonii Kanadyjskiej
Bartłomiej Habrowski
Prezes
79. Rocznica Mordu Katyńskiego i 9. Rocznica Tragedii Smoleńskiej.
Napisane przez Krystyna Sroczyńska, Komisja Informacji KPK OT. fot. Aniela Gańczak
Wiosną 1940 r. na rozkaz Sowieckiego Biura Politycznego i Jozefa Stalina, sowiecka tajna policja NKWD dokonała skrytobójczego mordu na polskiej elicie. Strzałem w tył głowy zabito około 22 tys. polskich więźniów wojennych, oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i intelektualiśtów zmobilizowanych na czas wojny. Zostali zakopani w masowych dołach w różnych miejscach na terenie Związku Sowieckiego, z których nie wszystkie zostaly jeszcze odkryte. Najwcześniej został odkryty las katyński pod Smoleńskiem. Katyń stał się symbolem ludobójstwa, odnoszącym się do wszystkich ofiar we wszystkich miejscach tej masakry.
10 kwiatnia 2010, w katastrofie samolotu polskich linii lotniczych pod Smoleńskiem, zginęła cała 96 osobowa delegacja z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i małżonką Marią oraz polską elitą państwową, udającą się do Katynia, aby oddać hołd pomordowanym w 70 rocznicę masakry.
Uroczystości upamiętniające 79 rocznicę Mordu Katyńskiego i 9 rocznicę Tragedii Smoleńskiej, zorganizowane przez Okręg Toronto KPK, odbyły się 14 kwietnia 2019.
O godz.11:00 w kościele św. Kazimierza odprawiona została uroczysta msza św. Mszy św. przewodniczył o. Wojciech Kurzydło OMI, proboszcz parafii, w asyście o. Pawła Nyrka OMI. W liturgii udział wzięły poczty sztandarowe organizacji kongresowych i harcerze. Była to Niedziela Palmowa. Obok gości, pierwsze rzędy w ławkach wypełniły dzieci i młodzież zespołu „Biały Orzeł” z barwnymi palmami.
Po mszy św. nastąpił przemarsz ulicą Roncesvalles, prowadzony przez komendanta Pl.114 SWAP Krzysztofa Tomczaka, w kierunku pomnika Katyńskiego, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Program był utrudniony z powodu deszczu i chłodu. Rozpoczęto hymnami narodowymi w wykonaniu Teresy Klimuszko, na skrzypcach grała Jolanta Bieniek.
Uroczystość prowadził prezes KPK OT Bartłomiej Habrowski, który po przywitaniu zgromadzonych, wygłosił krótkie przemówienie wprowadzające i przedstawił gości.
Gośćmi oficjalnymi byli, konsul RP Andrzej Szydło, posłowe federalni: Arif Virani, James Maloney, Peter Fonseca i z prowincji Ontario Kinga Surma, reprezentanci partii konserwatywnej Ted Opitz i Władysław Lizoń, przewodnicząca Rady Polonii Świata Teresa Berezowska, wiceprezes KPK Juliusz Kirejczyk, prezes KPK Okręgu Mississauga Les Błaszczak, reprezentacja ZHPpgk: hm. Stanisław Reitmeier, hm. Halina Sandig, hm. Krystyna Reitmeier, prezes Związku Polaków Teresa Szramek, prezes Koła 20 SPK Sylvia Maniak, prezes Stowarzyszenia Inżynierów Polskich Kazimierz Babiarz, prezes Związku Sybiraków Stanisław Lasek, prezes Koła Pań “Nadzieja” Aniela Gańczak, prezes Royal Canadian Legion Br. 621 im. Gen. Andersa Robert Zawierucha, Federacja Polek, Dom Kopernika, Fundacja A. Mickiewicza, “Polish Studio” i media polonijne.
Po przedstawieniu oficjalnych gości, złożone zostały wieńce i kwiaty, najpierw pod Tablicą Smoleńską, a następnie pod pomnikiem Katyńskim. Wieńce składali: Konsul RP, Rodzina Katyńska, posłowie federalni i ontaryjscy, Związek Polaków, Towarzystwo Warszawskie, ZNPwK, SPK Koło 20, KPK Mississauga, KPK ZG, Royal Canadian Legion Br. 621, ZHPpgk, Polonia dla Prawa i Sprawiedliwości, Dom Kopernika, ZNPwK Gm1, SIPwK, KPK OT, Koło Pań Nadzieja, Związek Sybiraków, Klub Polek i Klub Seniora ZNPwK, osoby prywatne.
Apel poległych z nazwiskami oficerów, zgłoszonymi przez bliskie osoby z Toronto i okolic, czytali harcerze Ola i Patryk Trela ze szczepu Podhale i Rzeka. Po apelu poległych, pan Zbigniew Antoniak, członek orkiestry „Polonia Brass Band”, odegrał na trąbce „Last Post”.
Nastąpiły przemówienia. Pierwszy przemawiał konsul A. Szydło. Posłowie Virani, Maloney, Fonseca oraz były poseł Yvan Baker wystąpili wspólnie i odczytali list od premiera Kanady Justina Trudeau. Ted Opitz i Władysław Lizoń odczytali list od lidera opozycji Andrew Scheer, który kilka dni wcześniej złożył hołd ofiarom Katynia przy pomniku w Toronto. Z okolicznościowym przemówieniem wystąpił też wiceprezes KPK Juliusz Kirejczyk.
Prezes B. Habrowski podziękował wszystkim za udział w uroczystości i zaapelował o większą aktywność w działaniach dotyczących obrony dobrego imienia Polski i Polakóow i stwierdził, że jest to najlepszą formą właściwego uczczenia pamięci pomordowanych w Katyniu.
Krystyna Sroczyńska, Komisja Informacji KPK OT.
http://www.goniec24.com/goniec-zycie-polonijne?limitstart=0#sigProId9817f3ed64
The Mozart Requiem was very moving, and I found that I got ‘lost in the music’. The multitude of voices made this piece spectacular and I would love to hear your choir sing it again.
When I came to the concert it was snowing. I noticed that during the Requiem the sun began to shine through the stained-glass windows of the Church. The spirits of the dead were filling the Church with their love --- thanking you for remembering them.
Prof. Valerie Zawilski
W takich słowach można by się odnieść do atmosfery koncertu wielkopostnego OFIARA i NADZIEJA - SACRIFICE and HOPE, pod patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto, Związku Narodowego Polskiego, Gmina 1 i Federacji Polek w Kanadzie, który miał miejsce w niedzielę 31.marca, 2019 r. w katolickim kościele Our Lady of Sorrows w Toronto.
W Konsulacie Generalnym RP w Toronto, w przededniu 79. rocznicy zbrodni katyńskiej, syn i córki więźnia obozów w Kozielsku i Griazowcu, ppor. Aleksandra Witliba, przekazali na rzecz Muzeum Wojska Polskiego pamiątki obozowe gromadzone przez ich ojca. Składają się na ten dar różnego rodzaju zapiski, rysunki, mapy, ryciny, portrety i obrazy z życia więźniów (wśród autorów m.in. Józef Czapski, Stanisław Westwalewicz, Stefan Sienicki, Zygmunt Turkiewicz). Ponad 100 pozycji rodzina porucznika, później kapitana w Armii Andersa, przekazała ten skarb Polsce nieodpłatnie. Państwo Teresa Pare, jej mąż Michael oraz Grażyna Witlib i John Witlib to są ci wspaniali ludzie, mieszkający obecnie w Kanadzie. Wielkie podziękowania - zamieścił konsulat w Toronto.
Konkurs recytatorski w szkole polskiej im. Mikołaja Kopernika w Mississaudze
Napisał Andrzej KumorKonkurs recytatorski organizowany w polskiej szkole podstawowej, imienia Mikołaja Kopernika przy szkole imienia ojca Pio na stałe już wszedł do kalendarza polonijnych imprez szkolnych. W minioną sobotę w bibliotece szkolnej odbyły się przesłuchania konkursowe, ich rezultaty poznamy dopiero przy rozdawaniu świadectw pod koniec roku. Konkurs pokazał raz jeszcze jak wiele serca nauczyciele, rodzice i uczniowie wkładają w naukę języka polskiego i jak wysoki jest poziom wielu deklamujących. Repertuar deklamowanych wierszy jest bardzo zróżnicowany; od popularnych wierszyków dla dzieci po patriotyczne strofy poetów narodowego panteonu. W tym roku konkurs organizowała pani Teresa Bielecka.
Dzień Jana Pawła II w Kanadzie dla każdego coś miłego
Napisane przez akW niedzielę 31 marca przed ratuszem w Toronto wciągnięta została na maszt flaga Watykanu w ramach obchodów ogłoszonego niedawno w Kanadzie Dnia Jana Pawła II Przybyli przeważnie Polacy.
Kilka dni wcześniej w czwartek w siedzibie legislatury Ontario odsłonięty został portret polskiego papieża. Obraz zawiśnie w gabinecie premiera Douga Forda. To właśnie premier wraz z konsulem RP w Toronto Krzysztofem Grzelczykiem dokonali „odsłonięcia” portretu przekazanego przez o. Janusza Błażejaka, proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbe w Mississaudze. Wydarzenie zorganizowała posłanka do legislatury Toronto Kinga Surma, która też przypomniała o papieskich zasługach w czasie wystąpień poselskich w legislaturze.
W minioną środę odbyło się spotkanie – „wieczorek zapoznawczy” Polcham Canada czyli tworzonej od ubiegłego roku nowej polskiej polonijnej Izby Handlowej w Mississaudze Jednym z inicjatorów przedsięwzięcie jest Eric Szustak; uczestniczy w nim też wiele osób związanych z Wawel Villa, a także Polacy pracujący na wysokich stanowiskach w bankowości, handlu nieruchomościami czy w zakładach produkcyjnych.
Eric Szustak zachęca wszystkich do współpracy i tłumaczy w rozmowie z Gońcem że najwyższy czas, aby wykorzystać potencjał, który tutaj mamy, wspomina słowa Hazel McCallion byłej burmistrz Misissaugi, że Polacy wspaniale pracują, ale „siedzą cicho”; najwyższy czas byśmy przestali siedzieć cicho i wykorzystali potencjał, który tkwi w organizacji, w tak zwanym networkingu - podkreśla Eryk Szustak; nasze dzieci kończą uniwersytety i powinny wiedzieć, gdzie iść po dobrą pracę, my Polacy powinniśmy wiedzieć, jak uzyskiwać kontrakty rządowe, jak dotrzeć do dotacji; jak w pełni uczestniczyć w naszym życiu gospodarczym.
{gallery}SbY-mCKscHY{/gallery}
W spotkaniu brała udział burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie, Polka z pochodzenia. W swoim wystąpieniu podkreśliła niesamowite szanse, jakie daje Mississauga, gdzie zlokalizowanych jest bardzo dużo firm wykorzystujących najwyższe technologie i jest dobrze wyszkolona kadra. Miasto oferuje wiele atrakcji i rozbudowuje system komunikacji miejskiej. Jej zdaniem, Mississauga to najlepsze miejsce w Kanadzie do lokowania inwestycji.
W spotkaniu brał udział również Zak Łabieniec przedstawiciel polskiego biura radcy handlowego, tutaj w Toronto. Bo przecież Polska Izba Polcham to również najlepsze miejsce aby wspomagać kontaktami inwestorów z Polski.
Trzymamy kciuki, aby się powiodło. Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z Erykiem Szustakiem. Na razie Izba liczy 80 osób, ale liczba ta szybko rośnie.
„Sokoły wolności” - Premiera filmu o czynie zbrojnym Polonii Amerykańskiej
Napisał Andrzej KumorHistoria Armii Hallera - to że była to formacja stworzona przez Polonię kanadyjską i amerykańską jest w Polsce nadal mało znana, dlatego dobrze się stało, że powstał film dokumentalny Roberta Wachowiaka „Sokoły Wolności”, powstał przy dużym udziale finansowania państwa polskiego, a zrobiony został w bardzo ciekawy sposób poprzez odkrywanie przeszłości rodziny przez prawnuka owego „Sokoła”, ochotnika, który „poleciał” walczyć o wolność Polski. Bohaterem filmu jest jeden z młodych Amerykanów polskiego pochodzenia którzy zgłosili się na apel twórców.
W miniony czwartek w kościele świętego Stanisława Kostki w Toronto odbyła się kanadyjska premiera obrazu. Wcześniej film był pokazywany na Uniwersytecie Torontońskim ale jak mówił mi Andrzej Kafka nie wzbudził wiele zainteresowania.
Nasze teksty
Maria Władysława Nowicka (1924-2019)
Maria Władysława Nowicka, urodzona we Warszawie 8-go września 1924r, zmarła spokojnie we śnie o 11:11 rano 6-go kwietnia br. w Mississauga, Ontario. Żona śp. kap. Mariana Nowickiego, matka Ani w Kanadzie, Zbyszka w Nowej Zelandii, Isi w Australii, ciocia Ewy w Kanadzie, B... Czytaj więcej
I co nowego na wiosennym rynku?
Niewiele. Ciągle to samo. W Izraelu nasz ‘ulubieniec’ Benjamin Netanjahu został ponownie premierem. Co to dla nas znaczy? Nic nowego. Zagrożenie izraelsko-amerykańskie postępuje swoim trybem. Właściwie już nie zagrożenie, ale realizacja dawno ustalonych planów. Podsumujmy więc w wielkim skrócie: &n... Czytaj więcej
Turystyka
- 1
- 2
- 3
O nartach na zmrożonym śniegu nazyw…
Klub narciarski POLMEDEN przy Oddziale Toronto Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie wybrał się 6 styczn... Czytaj więcej
Moja przygoda z nurkowaniem - Podwo…
Moja przygoda z nurkowaniem (scuba diving) zaczęła się, niestety, dość późno. Praktycznie dopiero tutaj, w Kanadzie. W Polsce miałem kilku p... Czytaj więcej
Przez prerie i góry Kanady
Dzień 1 Jednak zdecydowaliśmy się wyruszyć po raz kolejny w Rocky Mountains i to naszym sta... Czytaj więcej
Tak wyglądała Mississauga w 1969 ro…
W 1969 roku miasto Mississauga ma 100 większych zakładów i wiele mniejszych... Film został wyprodukowany aby zachęcić inwestorów z Nowego Jo... Czytaj więcej
Blisko domu: Uroczysko
Rattray Marsh Conservation Area – nieopodal Jack Darling Memorial Park nad jeziorem Ontario w Mississaudze rozpo... Czytaj więcej
Warto jechać do Gruzji
Milion białych różMilion, million białych róż,Z okna swego rankiem widzisz Ty… Taki jest refren ... Czytaj więcej
Massasauga w kolorach jesieni
Nigdy bym nie przypuszczała, że śpiąc w drugiej połowie października w namiocie, będę się w …
Life is beautiful - nurkowanie na Roa…
6DHNuzLUHn8 Roatan i dwie sąsiednie wyspy, Utila i Guanaja, tworzące mały archipelag, stanowią oazę spokoju i są chętni…
Jednodniowa wycieczka do Tobermory - …
Było tak: w sobotę rano wybrałem się na dmuchany kajak do Tobermory; chciałem…
Dronem nad Mississaugą
Chęć zobaczenia świata z góry to marzenie każdego chłopca, ilu z nas chciało w młodości zost…
Prawo imigracyjne
- 1
- 2
- 3
Kwalifikacja telefoniczna
Od pewnego czasu urząd imigracyjny dzwoni do osób ubiegających się o pobyt stały, i zwłaszcza tyc... Czytaj więcej
Czy musimy zawrzeć związek małżeńsk…
Kanadyjskie prawo imigracyjne zezwala, by nie tylko małżeństwa, ale także osoby w relacji konkubinatu składały wnioski sponsorskie czy... Czytaj więcej
Czy można przedłużyć wizę IEC?
Wiele osób pyta jak przedłużyć wizę pracy w programie International Experience Canada? Wizy pracy w tym właśnie programie nie możemy przedł... Czytaj więcej
FLAGPOLES
Flagpoling oznacza ubieganie się o przedłużenie pozwolenia na pracę (lub nauk…
POBYT CZASOWY (12/2019)
Pobytem czasowym w Kanadzie nazywamy legalny pobyt przez określony czas ( np. wiza pracy, studencka lub wiza turystyczna…
Rejestracja wylotów - nowa imigracyjn…
Rząd kanadyjski zapowiedział wprowadzenie dokładnej rejestracji wylotów z Kanady w przyszłym roku, do tej pory Kanada po…
Praca i pobyt dla opiekunów
Rząd Kanady od wielu lat pozwala sprowadzać do Kanady opiekunki/opiekunów dzieci, osób starszych lub niepełnosprawnych. …
Prawo w Kanadzie
- 1
- 2
- 3
W jaki sposób może być odwołany tes…
Wydawało by się, iż odwołanie testamentu jest czynnością prostą. Jednak również ta czynność... Czytaj więcej
CO TO JEST TESTAMENT „HOLOGRAFICZNY…
Testament tzw. „holograficzny” to testament napisany własnoręcznie przez spadkodawcę. Wedłu... Czytaj więcej
MAŁŻEŃSKIE UMOWY O NIEZMIENIANIU TE…
Bardzo często małżonkowie sporządzają testamenty razem (tzw. mutual wills) i czynią to tak, iż ni... Czytaj więcej
ZASADY ADMINISTRACJI SPADKÓW W ONTARI…
Rozróżniamy dwie procedury administracji spadków: proces beztestamentowy i pr…
Podział majątku. Rozwody, separacje i…
Podział majątku dotyczy tylko par kończących formalne związki małżeńskie. Przy rozstaniu dzielą one majątek na pół autom…
Prawo rodzinne: Rezydencja małżeńska
Ontaryjscy prawodawcy uznali, że rezydencja małżeńska ("matrimonial home") jest formą własności, która zasługuje na spec…
Jeszcze o mediacji (część III)
Poprzedni artykuł dotyczył istoty mediacji i roli mediatora. Dzisiaj dalszy ciąg…